Salangstrimmen ble startet for 29 år siden .Initativtakerne hadde som mål å få til en trim som skulle engasjere folk i Salangen, til å gå mer på ski. Etterhvert kom kulturkontoret inn for å drive rennet, men det gikk en stund bare. Deretter gikk de tre idrettslagene i Salangen, Øvre Salangen Idrettslag, Seljeskog Idrettslag og Salangen Idrettsforening ilag om å drive rennet. Slik er det den dag i dag.
Mildværet
Arrangøren håper de slipper å tenke på at mildværet skal ødelegge søndagens renn. Tidligere ble rennet utsatt grunnet for lite snø. Men nå håper de to herrene i Seljeskogen Idrettslag at rennet kan gå som normalt idag.
Dusj og transport
Etter innkomst i Øvre Salangen kan utøverne få dusjet, og skiftet til premieutdelingen som også finner sted i grendehuset (Åsheim). Start trimklasse mellom kl. 09.00 og 11.00 med siste innkomst kl 14.45. Startkontigent: voksne kr 100,-, barn kr 40,-.. Start turrenn kl. 12.00 med klasser fra 15 år og opp. Startkontigent kr 170,-. Gavekort på kr 1000,- til beste dame- og herreløper, i tillegg til vanlig premiering klassevis. Flotte premier som trekkes på startnummer for alle som deltar både i trim- og turrennklasse. Det er ikke lov å gå med hund og det er matstasjon halvveis, dvs i Bekkebotn og kafe i Øvre Salangen. Rennleder: Martin Ånesen.
Buss fra Øvre Salangen til Seljeskog kl.09.30 og etter premieutdelinga og fra Seljeskog til Øvre Salangen etter at turrennet har startet. Kroner 50,- pr. person og tur.